FAQ Roboty przemysłowe ABB

 

1. Czy sprzedajecie roboty do zastosowań w przemyśle?

2. Czy warto zainwestować w robota przemysłowego?

3. Czy zrobotyzowane spawanie zawsze się opłaca?

4. Czym jest cela robota?

5. Jakie modele robotów ABB są dedykowane do procesów paletyzacji?

6. Czy ABB posiada w swojej ofercie roboty równoległe (roboty-pająki) służące do przenoszenia drobnych elementów?

7. Czym jest manipulator robota?

8. Jakie korzyści wynikają z kupna robota ABB?

9. Co to jest FlexArc?

10. Czym się różnią kontrolery robotów ABB na podstawie serii S3 oraz IRC-5?

 

 

1. Czy sprzedajecie roboty do zastosowań w przemyśle?

Stosowanie robotów przemysłowych w przemyśle jest coraz bardziej popularne. Są one głównie wykorzystywane do automatyzacji produkcji masowej w fabrykach. Roboty przemysłowe mają zdolność do wykonywania tych samych zadań wielokrotnie bez zatrzymywania. Robot przemysłowy może być używany do zastosowań takich jak spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja, cięcie i obsługi maszyn.

W serwisie Roboty ABB kupuje znajdziesz wiele używanych robotów przemysłowych po regeneracji z gwarancja sprawności stanowiska. Specjalizujemy się w regeneracji używanych robotów przemysłowych i ich integracji w fabrykach - wszystko za przystępną cenę. Zakup zmodernizowanych robotów do zastosowań przemysłowych pozwala firmom zaoszczędzić nawet do 50%.

Powrót

 

2. Czy warto zainwestować w robota przemysłowego?

Roboty przemysłowe oferują wiele korzyści. Wiele firm korzysta z robotów przemysłowych w celu oszczędzania środków, czasu, materiałów i powierzchni, podczas gdy w tym samym czasie wzrasta produkcji i jakości produktów.

Najwyższa jakość.

Roboty wykonują aplikacje ze spójnością i precyzją, co powoduje wzrost jakości produktów. Zapewniają niezawodność wykonania, która jest warta tego, aby w nią zainwestować.

Oszczędności finansowe.

Wiele firm korzysta z robotów przemysłowych, ponieważ oferują szybki zwrot z inwestycji. Roboty zarabiają na siebie z konsekwencją i wydajnością. Firmy zazwyczaj szybko odzyskują wartość początkową, a roboty to oddani pracownicy. Dzięki robotom przemysłowym firmy wiele oszczędzają, ponieważ robot nie wymaga przerw w pracy, urlopu lub zwolnienia lekarskiego.

Maksymalne wykorzystanie materiału.

Roboty obsługują aplikacje z precyzją i dokładnością oszczędzając cenne materiały. Roboty zapewniają mniej błędów i bezpieczne środowisko pracy.

Oszczędność przestrzeni.

Roboty przemysłowe mają niewielkie podstawy, dzięki czemu mieszczą się w pomieszczeniach zamkniętych. Mogą być instalowane na półkach, ścianach, stropach lub na szynach - oszczędzając cenną przestrzeń.

Produkcja.

Roboty zwiększają zyski poprzez zmniejszenie czasu produkcji. Niektóre firmy używają robotów przemysłowych po prostu ze względu na zyski płynące z ich wydajności. Pozwala to firmie rozwijać się i produkować więcej.

Powrót

 

3. Czy zrobotyzowane spawanie zawsze się opłaca?

Zrobotyzowane spawanie odznacza się szczególną dokładnością w porównaniu ze spawaniem ręcznym. Ponadto dzięki wielkiej precyzji robota redukują się koszta związane z koniecznością stosowania dodatkowych obróbek np: szlifowanie zbyt grubych spoin. Dzięki temu oszczędności w materiałach mogą wynieść nawet do 20%. Kolejną zaletą robota jest jego możliwość pracy w dowolnej pozycji ,pod każdym kątem i bez ograniczenia czasowego. Oczywiście trzeba się liczyć z czasem i kosztami potrzebnymi na programowanie i ustawienie robota , dlatego im większa powtarzalność procesu tym większa opłacalność robotyzacji stanowiska.

Powrót

 

4. Czym jest cela robota?

Cela robota to kompletny system, który zawiera robota, kontroler i inne urządzenia peryferyjne, takie jak pozycjoner części i środowisko bezpieczeństwa. Cele są czasem określane jako workcells.

Cele pod klucz są w pełni zintegrowane i posiadają wstępnie skonfigurowane rozwiązania. Instalacja zajmuje minimalną ilość czasu, co stanowi przewagę i jest gwarancją sukcesu.

Niestandardowe komórki są budowane zgodnie ze specyfikacją klienta z uwagi na ograniczenia i wyzwania, które często występują w środowisku przemysłowym. Są one idealne do aplikacji, których standardowa workcell nie będzie w stanie wykonać.

Powrót

 

5. Jakie modele robotów ABB są dedykowane do procesów paletyzacji?

Roboty Przemysłowe ABB są zdolne do operowania ładunkami, których masa sięga nawet 500 kg. Operacje te są wykonywane z dużą łatwością i niezwykłą precyzją. W ofercie marki ABB znajdziemy roboty stworzone do pracy w trudnych warunkach, np. w przemyśle metalowym.

Trzymanie i operowanie przedmiotami podczas ich obróbki, transport międzyoperacyjny, odkładanie na stos i pobieranie ze stosów, zbieranie i podnoszenie, paletyzowanie i pobieranie z palet, obsługa maszyn sterowanych numerycznie.

Modele robotów ABB dedykowane do paletyzacji: IRB 140, IRB 1600, IRB 2400, IRB 260, IRB 4400, IRB 4450S, IRB 660, IRB 6650S, IRB 7600.

Powrót

 

6. Czy ABB posiada w swojej ofercie roboty równoległe (roboty-pająki) służące do przenoszenia drobnych elementów?

IRB 360 należy do drugiej generacji robotów ABB Delta. Jest szybszy, silniejszy i bardziej zwarty niż jego poprzednik, IRB 340. Dostępny jest w czterech rożnych wersjach. Trójnożny IRB 360 posiada wszechstronny i precyzyjny napęd, dużą ilość cykli na sekundę, mały udźwig. Zastosowanie - przenoszenie małych elementów. Możliwa współpraca z systemem wizyjnym.

IRB 360 1/800: kompaktowy Flexpicker - zasięg 800 mm.

IRB 360 1/1130: Ta standardowa wersja oferuje 1130mm zasięgu pracy.

IRB 360 3/1130: wysoka ładowność Flexpicker zwiększa standardowy z 1 kg ładowności do 3 kg. 

IRB 360 1/1600: długie ramię Flexpicker może przedłużyć zasięg do 1600mm.

W tej ofercie posiadamy używane stanowiska z robotami ABB.

Powrót

 

7. Czym jest manipulator robota?

Robot przemysłowy składa się z manipulatora, zasilania, i sterowników. Manipulatory robotów mogą być podzielone na dwie części, z których każda ma inną funkcję: ramię i korpus.

Ramię i korpus robota są używane do zmiany pozycji lub poruszania  narzędziami w przestrzeni roboczej. Nadgarstek służy do manewrowania częściami lub narzędziami w miejscu pracy.

Manipulatory robotów są złożone z ciągu łączy i ich wspólnych kombinacji. Łącza są to sztywne elementy łączące stawy lub osie. Osie są ruchomymi elementami robota, które powodują ruch względny pomiędzy przyległymi łączami. Połączenia mechaniczne są użyte do budowy ramienia robota, które składa się z pięciu głównych typów. Dwa z tych połączeń są liniowe, w których ruch względny pomiędzy sąsiadującymi ze sobą łączami nie jest obrotowy, a trzy rodzaje obrotowych wykonują względny obrót pomiędzy powiązaniami łączy.

Powrót

 

8. Jakie korzyści wynikają z kupna robota ABB?

Przedsiębiorstwa inwestujące w robotyzację zyskują na bardzo wielu polach:

 • poprzez ściśle zdefiniowaną sekwencję szybkich ruchów robota zwiększają wydajność linii produkcyjnych,
 • lepsza jakość wykonania produktu (np. roboty spawalnicze),
 • ekonomiczne wykorzystanie zasobów – obniżenie liczby odpadów, mniej przestojów maszyn,
 • zwiększenie ergonomii i bezpieczeństwa pracowników – wyłączenie konieczności kontaktu człowieka z niebezpiecznymi maszynami podczas ich pracy czy zastąpienie pracownika w szkodliwym środowisku pracy (tworzywa sztuczne, chemia),
 • obniżenie kosztów pracy – co zapewnia przewidywalność, powtarzalność i lepsza kontrola spójności procesu.

Powrót

 

9. Co to jest FlexArc?

Terminem FlexArc nazywamy gotowe, modułowe stanowiska służące do zrobotyzowanego spawania opracowane przez koncern ABB. Wszystkie elementy cel spawalniczych FlexArc znajdują się na jednej wspólnej podstawie, dlatego charakteryzują się szybką i stosunkowo prostą instalacją oraz minimalizacją zajmowanego miejsca na hali produkcyjnej. Występują one w wielu wariantach dając klientowi możliwość samodzielnego doboru urządzeń takich jak pozycjonery, sprzęt spawalniczy, oświetlenie, sprzęt peryferyjny czy same roboty. Cele spawalnicze FlexArc posiadają tylko i wyłącznie jeden przewód zasilający, dzięki czemu wszystkie elementy zasilane są z jednego centralnego systemu dystrybucji energii. Wysoką wydajność procesu spawania osiąga się dzięki maksymalnym wykorzystaniu robotów spawalniczych ABB pracujących często w sekwencji MultiMove oraz modułowej budowie stanowiska skracającej czas procesu spawania.

files/abb/zdjecia_dodatkowe/flexarc.jpg

Technologia FlexArc niesie za sobą szereg korzyści:

 • obniżenie kosztów inwestycji poprzez standaryzację użytych elementów do budowy celi,
 • zredukowanie przestojów poprzez udoskonaloną obsługę błędów,
 • zwiększenie wydajności procesu poprzez jego automatyzację oraz monitorowanie,
 • możliwość wykorzystania dwóch stacji roboczych służących do załadunku oraz spawania,
 • minimalizacja czasu dostawy,
 • możliwość zaprogramowania robota offline na zewnętrznym PC (np. trajektorii spawania),
 • kompleksowe zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Powrót

 

10. Czym się różnią kontrolery robotów ABB na podstawie serii S3 oraz IRC-5?

Seria kontrolerów S3 od czasu zapoczątkowania z każdym rokiem była coraz to prężniej rozwijana i ulepszana, aż do powstania ostatniego i zarazem najlepszego modelu serii S3 – M93A. Od momentu wypuszczenia na rynek zyskał on niepodważalną reputację ze względu na niezawodność sprzętową oraz stabilność programową. Kontroler M93A posiada ulepszony system zabezpieczeń oraz szereg standardowych wtyczek komunikacyjnych umożliwiających prostą i szybką integrację. Moc przetwarzania kontrolera całkowicie wystarcza do obsługi nieskomplikowanego stanowiska bez potrzebny dodawania dodatkowego sterownika PLC czy interfejsu HMI. Roboty ABB sterowane przez kontrolery serii S3 do dziś pozostają w codziennym użytku głównie w przemyśle Automotive i używane są do aplikacji takich jak spawanie zrobotyzowane punktowe, obsługa prasy, natrysk klejów/lakierów czy paletyzacja. IRC5 jest najnowszym, 5 generacji kontrolerem robotów ABB. Standardowy kontroler IRC5 składa się z jednej szafy (Single Cabinet Controller), lecz może również obejmować dwie szafy (Dual Cabinet Controller) lub zostać wbudowany w szafę zewnętrzną (Panel Mounted Controller). Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest natomiast wersja kompaktowa będąca miniaturą starszych wersji mniejszą od standardowej szafy o 87% i o 81% lżejszą. Kontroler IRC5 składa się z dwóch modułów – Control Module obsługującego całe oprogramowanie potrzebne do sterowania robotem (system RobotWare) oraz Drive Module zawierającego elektronikę zasilającą silniki robota. Najważniejsze właściwości kontrolera wymieniane przez producenta to:

 • Bezpieczeństwo – poprzez sygnały z zabezpieczeń zainstalowanych w celi zrobotyzowanej kontroler dba o bezpieczeństwo pracy.
 • Sterowanie ruchem – opierając się na dynamicznych modelach optymalizuje trajektorię ruchu robota i dba o dokładność jej wykonania (TrueMove) oraz minimalizuje czas cyklu (QuickMove).
 • Modułowość – możliwość dokładania poszczególnych modułów bezpośrednio na poprzednim ogranicza miejsce zajmowane przez kontroler.
 • Programator ręczny FlexPendant – charakteryzuje się kolorowym dotykowym wyświetlaczem, intuicyjnym joystickiem, możliwością użycia oprogramowania elidującego potrzebę użycia interfejsu HMI.
 • RAPID – prosty i elastyczny język programowania z szerokim dostępem do pomocy przy tworzeniu zaawansowanych aplikacji
 • Komunikacja – kontroler znakomicie nadaje się do komunikacji sieciowej poszerzającej zakres jego możliwości.
 • Możliwość zdalnego serwisu – zewnętrzne monitorowanie pracy kontrolera przez sieć GSM lub Ethernet umożliwia szybką reakcję na ewentualne błędy pracy robota. Pakiety serwisowe zawierają backup programu oraz tworzone raporty z przebiegu pracy.
 • RobotStudio – środowisko do symulacji pracy robotów FANUC pozwalające na programowanie robotów on-line jak i modelowanie całych stanowisk off-line.
 • MultiMove – jeden kontroler jest w stanie sterować nawet 4 robotami poprzez moduł ruchu dodany bezpośrednio do każdego z nich. MultiMove zapewnia niewyobrażalną wcześniej koordynację ruchu po kompleksowych trajektoriach.

Powrót

 

Roboty używane - polecane strony >>>

www.robotypanasonic.pl www.robotymotoman.pl www.robotyfanuc.pl/oferta.html www.robotyuzywane.plwww.robotycloos.pl